Eckler's Catalogs Available Now!
$160.72
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Pirelli |
| Type | All-Season |
| Size | 215/60R16 |
| Diameter | 26 |
| Min Wheel Width | 6" |
| Max Wheel Width | 7.5" |
| Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Load Index | 95 (1521 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 12/32" |
| Weight | 23.9 |
Pirelli 4078900
4078900
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov