Eckler's Catalogs Available Now!
$120.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Nexen |
| Type | All-Season |
| Size | 185/60R16 |
| Diameter | 25 |
| Min Wheel Width | 5" |
| Max Wheel Width | 6.5" |
| Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Load Index | 86 (1168 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 9/32" |
| Weight | 16.49 |
Nexen NEXN-16407NXK
16407NXK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov