Eckler's Catalogs Available Now!
$221.84
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Kontio Tyres |
| Type | All-Season |
| Size | 215/75R15 |
| Diameter | 28 |
| Min Wheel Width | 5.5" |
| Max Wheel Width | 7" |
| Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Load Index | 100 (1764 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 10/32" |
| Weight | 30 |
Kontio Whitepaw Classic is a unique tyre combining the magnificent outlook of vintage tyres with the excellent performance of the latest modern radial tyre technology. The Kontio Whitepaw Classic is a genuine whitewall tyre with a whitewall ranging from 1½ to 3¼ inches.
Kontio Tyres 155131KON
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov