Eckler's Catalogs Available Now!
$101.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Americus |
| Type | All-Season |
| Size | 265/75R16 |
| Diameter | 32 |
| Min Wheel Width | 7" |
| Max Wheel Width | 8" |
| Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Load Index | 116 (2756 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 8/32" |
| Weight | 39.97 |
Americus AMD0310
AMD0310
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov