Eckler's Catalogs Available Now!
$104.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Starfire |
| Type | All-Season |
| Size | 235/55R17 |
| Diameter | 27 |
| Min Wheel Width | 6.5" |
| Max Wheel Width | 8.5" |
| Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Load Index | 99 (1709 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 9/32" |
| Weight | 24.23 |
Starfire 90000038580
SF 162201001
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov