Eckler's Catalogs Available Now!
$188.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Nexen |
| Type | All-Season |
| Size | 225/35R20 |
| Diameter | 26 |
| Min Wheel Width | 7.5" |
| Max Wheel Width | 9" |
| Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Load Index | 90 (1323 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 9/32" |
| Weight | 22.28 |
Nexen 15637NXK
NEXN-15637NXK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov