Eckler's Catalogs Available Now!
$618.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Goodyear |
| Type | High Performance Summer |
| Size | 285/40R22 |
| Diameter | 31 |
| Min Wheel Width | 9.5" |
| Max Wheel Width | 11" |
| Speed Rating | (H) Up to 130mph |
| Load Index | 110 (2337 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 8/32" |
| Weight | 25.02 |
Goodyear GY 112127701
112127701
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov