Eckler's Catalogs Available Now!
$134.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Crosswind |
| Type | All-Season |
| Size | 275/40R20 |
| Diameter | 29 |
| Min Wheel Width | 9" |
| Max Wheel Width | 10.5" |
| Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Load Index | 106 (2094 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Directional |
| Tread Depth | 10/32" |
| Weight | 35.73 |
Crosswind CROS-UHP2731LL
UHP2731LL
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov