Eckler's Catalogs Available Now!
$419.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Continental |
| Type | High Performance Summer |
| Size | 295/35R19 |
| Diameter | 27 |
| Min Wheel Width | 10" |
| Max Wheel Width | 11.5" |
| Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 10/32" |
| Weight | 28.41 |
Continental 03125450000
3125450000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov