Eckler's Catalogs Available Now!
$65.00
Description, Q&A
| Brand | Nexen |
| Type | High Performance Summer |
| Size | 275/30R24 |
| Diameter | 30 |
| Min Wheel Width | 9" |
| Max Wheel Width | 10" |
| Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Load Index | 101 (1819 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 11/32" |
| Weight | 33.2 |
Nexen 14755NXK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov