Eckler's Catalogs Available Now!
$665.99
Description, Q&A
| Brand | Dunlop |
| Type | All-Season |
| Size | 235/45R17 |
| Diameter | 25 |
| Min Wheel Width | 7.5" |
| Max Wheel Width | 9" |
| Speed Rating | (W) Up to 168mph |
| Load Index | 94 (1477 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 10/32" |
| Weight | 24.06 |
Dunlop DU 264016710
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov