Eckler's Catalogs Available Now!
$119.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A
| Brand | Toyo |
| Type | Winter |
| Size | 255/65R16 |
| Diameter | 29 |
| Min Wheel Width | 7" |
| Max Wheel Width | 9" |
| Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Load Index | 109 (2271 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 13/32" |
| Weight | 35.7 |
Toyo 110290
TOYO-110290
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov