Eckler's Catalogs Available Now!
$210.04
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A
| Brand | Kontio Tyres |
| Type | All-Season |
| Size | 165/80R15 |
| Diameter | 25 |
| Min Wheel Width | 4.5" |
| Max Wheel Width | 5.5" |
| Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Load Index | 87 (1201 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 10/32" |
| Weight | 28 |
Kontio Whitepaw Classic is a unique tyre combining the magnificent outlook of vintage tyres with the excellent performance of the latest modern radial tyre technology. The Kontio Whitepaw Classic is a genuine whitewall tyre with a whitewall ranging from 1½ to 3¼ inches.
Kontio Tyres 138549KON
138549KON
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov