Eckler's Catalogs Available Now!
$65.99
Description, Reviews, Q&A
| Brand | Lexani |
| Type | High Performance Summer |
| Size | 235/50R20 |
| Diameter | 29 |
| Min Wheel Width | 6.5" |
| Max Wheel Width | 8.5" |
| Speed Rating | (Y) Up to 186+mph |
| Load Index | 104 (1984 lbs per tire) |
| Tread Pattern | Non-Directional |
| Tread Depth | 13/32" |
| Weight | 25 |
Lexani LXST202050030
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov